Patron szkoły

            W dniu 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu doszło do wybuchu Powstania nazwanego w kolejnych latach Wielkopolskim. Powstanie wybuchło spontanicznie, nie oznacza to jednak, że przygotowania do jego wybuchu nie trwały od wielu miesięcy. Przykładem tych działań były wypadki, które miały miejsce na terenie powiatu pleszewskiego i w samym Pleszewie. To tutaj Polacy przejęli koszary z rąk niemieckich, a w momencie wybuchu Powstania pospieszyli na pomoc walczącemu Poznaniowi. Pleszewska Kompania składała się z ochotników z całej ziemi pleszewskiej, w jej skład wchodzili polscy patrioci służący pierwotnie w armii niemieckiej. Ochotnicy ci w kolejnych miesiącach walczyli na frontach Powstania w całej Wielkopolsce. Swoją krew przelewali w walce o Ligotę, Miejską Górkę i wiele innych miejsc.

            Do najsłynniejszych postaci z naszego terenu należą dowódca kompani pleszewskiej porucznik Ludwik Bociański, twórca Konnych Strzelców Straży Poznańskiej późniejszego 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich oraz major Stanisław Taczak – pierwszy dowódca Powstania.

            Groby poległych Powstańców rozsiane są po całej Wielkopolsce. Nasi Bohaterowie spoczywają na różnych cmentarzach: w Pleszewie, Broniszewicach, Czerminie, Kucharkach, Kucharach i licznych cmentarzach nie tylko Wielkopolski. Powstańcy walczyli i ginęli także podczas wojny polsko-bolszewickiej, a ich groby rozsiane są po całych Kresach Rzeczypospolitej.

            Mieszkańcy Kuchar, Macewa i Popówka już podczas Wiosny Ludów i Powstania Styczniowego dawali wyraz swemu patriotyzmowi. Teraz, podobnie jak tysiące Wielkopolan, przystąpili ochotniczo do walki. Wstępowali do Kompani Pleszewskiej i Oddziałów Straży na terenach objętych Powstaniem. Nie szczędzili krwi i trudu w walce o Niepodległość. Walczyli w następnych latach o utrzymanie granic Odrodzonej Rzeczypospolitej między innymi w wojnie polsko-bolszewickiej.

            Szkoła posiada swój sztandar. W swojej wymowie nawiązuje do sztandaru słynnego 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich z czasów Powstania Wielkopolskiego, nadanego pułkowi w roku 1919.

Na awersie przedstawiono postać Matki Boskiej Częstochowskiej z Dzieciątkiem co było tradycją w pułkach ułańskich tego okresu. Widnieje tu napis KU CHWALE OJCZYZNY wskazując wszystkim cel walki pod sztandarem. To samo hasło widnieje na tablicy na budynku naszej szkoły.

Na rewersie umieszczony jest krzyż maltański z hasłem: BÓG, HONOR, OJCZYZNA, NAUKA. Hasła te będą drogowskazem dla naszych dzieci. Na drzewcu sztandaru zamieszczono “gwoździe” upamiętniające wszystkich darczyńców, a na głowicy stylizowanego orła. Sztandar wykonały w swojej Pracowni Siostry Klasztoru Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Pniewach.

            Sztandar 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich, a po włączeniu Armii Wielkopolskiej do Wojska Polskiego Odrodzonej Rzeczypospolitej 15 Pułku Ułanów Poznańskich, należał do jednego z najsłynniejszych pułków kawalerii przedwojennej Polski. O pułku, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej mówiono „Bolszewicką krwią zbroczony, to 15 pułk czerwony” (czerwony od otoków na rogatywkach i obszycia mundurów oraz biało-czerwonych chorągiewek na lancach). Sztandar odznaczony został przez J. Piłsudskiego orderem Virtuti Militari za wojnę z bolszewikami oraz po II wojnie światowej wstęgą z napisem „Wyróżniony za niezwykłe męstwo za kampanię we Włoszech 1944 – 1945”. Wizerunek ułana tego pułku z wojny z bolszewikami widnieje na muralu naszej szkoły.

Uzupełnieniem kompletu ze sztandarem stanowi mundur zakupiony dzięki Państwa hojności.

            Wybór sztandaru, munduru oraz pułku jako części tradycji naszej szkoły nie jest przypadkowy. Z terenów naszego powiatu w szeregach 1 PUW/15 PUP służyło wielu ułanów, a twórcą Straży Konnej Poznania był wywodzący się z naszej ziemi wspomniany już porucznik Kazimierz Ciążyński pochowany na cmentarzu przy ulicy Kaliskiej w Pleszewie.

            My, spadkobiercy –  prawnukowie i krewni naszych bohaterów wnioskowaliśmy o nadanie imienia Powstańców Wielkopolskich Publicznej Szkole Podstawowej w Kucharach. Pragniemy by nasze dzieci i ich potomkowie były świadome tradycji i wartości jaką niesie ze sobą  ziemia na której przyszło nam mieszkać. Pragniemy aby szkoła do której uczęszczają była miejscem pamięci o naszych przodkach, a jednocześnie stała się symbolem utrwalania wychowania w duchu patriotyzmu i umiłowania Ojczyzny. Wdzięczni jesteśmy naszym przodkom, tym spoczywającym na naszych cmentarzach i rozsianych na całym świecie, za odzyskanie Niepodległości, za wychowanie od nich odebrane i przekazanie wartości, z których jesteśmy dumni. Symbolem i dowodem tej wdzięczności  będzie imię Powstańców Wielkopolskich, jakie nosi szkoła nasza i naszych dzieci.